ABD Milli Takımı yardımcı antrenörlerinden Mark D'Antoni sırtından yaşadığı problem sebebiyle FIBA Dünya Şampiyonası'nda ABD'nin teknik kadrosundan çıkartılmak zorunda kaldı.

Toronto Raptors'un baş antrenörlüğünü yapan Jay Triano, D'Antoni'nin yerine getirildi. D'Antoni önümüzdeki hafta boyunca takımın ABD'deki hazırlıkları için Mike Krzyzewski ile birlikte New York'ta kalmaya devam edecek.

Triano da New York'ta bulunacak ve FIBA Dünya Şampiyonası öncesi hazırlık maçları yapmak üzere İspanya ve Yunanistan'a gidecek olan teknik kadroda yer alacak.

ABD Basketbol Başkanı Jerry Colangelo “Seyahat sırasında Mike'ı özleyeceğiz, o programımızın önemli bir parçasıydı.Kalbinin bizimle birlikte olacağını biliyoruz. Bu durumun onun için en iyisi olduğunu biliyoruz. Umuyorum ki yakında kendisini daha iyi hissedecek” şeklinde konuştu.

Colangelo ayrıca “Takıma Jay Triano'yu dahil edebildiğimiz için şanslıyız. Kendisi 2007'den beri milli takım programımızda bulunan ve alışık olduğumuz bir isim. Triano, takımda sürekliliği sağlıyor ve uluslararası antrenörlük tecrübesine sahip” açıklamasında bulundu.

D'antoni, kendisiyle 2005'ten bu yana 36'ya 1'lik seri elde eden ABD takımı için önemli bir kayıp olacak.

Konuyla ilgili D'Antoni ise “Sırtımda zaman zaman karşılaştığım bir sorun var. Temmuz ayındaki Las Vegas kampından sonra, önümüzdeki NBA sezonuna hazırlanmak için dinlenmeye ihtiyacım olduğunu fark ettim. FIBA Dünya Şampiyonası boyunca takımla birlikte olamayacağım. Onlar için en iyisini diliyorum. Gelecekte tekrar ABD basketbolu adına çalışmaya devam etmek istiyorum” dedi.

ABD için D'Antoni'nin kaybı, Triano kazancı olacak.Göreve başlamak için sabırsızlandığını belirten Kanadalı antrenör açıklamalarının devamında “Pekin Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Krzyzewski ve onun ekibiyle çalışmak benim için büyük bir fırsat. Son birkaç yıl içinde çalışma fırsatı bulduğum, milli takımda bulunan bu oyuncular ve Krzyzewski ile birlikte olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Yukarı Alt