Resimler

Videolar

Açılmayanlar için

Youtube

Açılmayanlar İçin

~Bugün Eklenecek~​

Açılmayanlar İçin

Youtube​

Kod:
Kobe Bryant

(20 Ağustos 1978, Philadelphia), Los Angeles Lakers takımında basketbol oynayan bir NBA oyuncusudur.1.99 boyunda 99kg'dir

Kobe Bean Bryant Philadelphia'da doğdu.Babası da bir NBA basketbolcusu olan Kobe ismini annesinin bir çin lokantasında yediği kobe usulü biftekten almıştır.Kobe 5 yaşına geldiğinde yaşamında büyük bir etkisi olacak İtalya'ya taşındılar.Kobe babasının maçlarını izlerken basketbola alışmıştır.Fakat İtalya'da yaşayıpta futboldan etkilenmemek mümkün değildir.Kobe'de futbola en az basketbola duyduğu kadar ilgi duymaktadır.Ama zamanla bütün ilgisi basketbola kaymıştır.Çünkü Amerika'ya geri dönmüşlerdir ve boyu gitgide uzamaktadır.Kobe burda basketbolunu geliştirmiş ve 13 yaşına geldiğinde herkesle oynayabilecek duruma gelmiştir.Ve nihayet bu yaşta babasını yenebilir hale gelmiştir.

Lise yıllarında müthiş iş ahlakıyla herkesin gözüne giren Kobe hergün salona erken gelip geç çıkmanın faydasını görmüş ,her ne kadar ilk senesinde takımına bişey kazandıramasada sonraki üç sezonda 90 maçta 77 galibiyet ve 13 mağlubiyetle lisesine şampiyonluğa taşımıştır.Son senesindeki istatistikleri ise bir lise oyuncusu için korkunçtur: 30.8 sayı,12 ribaunt,6.5 asist,4 top çalma,3.8 blok.Lise kariyeri sona erdiğinde Philadelphia'nın tüm zamanlarda en çok sayı kaydeden lise oyuncusudur.Aynı listede Wilt Chamberlain üçüncüdür.Böyle görkemli bir lise kariyerininde ona getirileri büyük oluyordu: USA Today yılın lise oyuncusu,Naismith yılın oyuncusu ödüllerini kazandı ve McDonald's All American takımında yer aldı.

1996 draftına kolej okumadan lise mezunu olarak giren Kobe 13.sıradan Charlotte Hornets tarafından seçildi ve drafttan hemen sonrada zamanın en üst düzey pivotlarından Vlade Divac karşılığında Los Angeles Lakers a takas oldu.Bu seçim çok eleştirilmişti.Çünkü kolej okumamış, ne kadar oynayacağı belli olmayan bir oyuncu için ligin üst düzey pivotlarından birinin verilmesi kafalarda soru işareti bıraktı.

Kobe Bryant çaylak sezonunu bekleyerek ve öğenerek geçirdi.Sezonun ikinci maçında Minnesota Timberwolves karşısında oyuna giren Kobe,18 yıl,2 ay ve 11 gün ile NBA tarihinde en küçük yaşta forma giyen oyuncu oldu.Ligdeki ilk sayısını bir sonraki maçta New York Knicks'e karşı bulan Kobe,4. maçında Toronto Raptors karşısında 10 sayı üreterek kariyerindeki ilk çift haneli rakamına ulaştı.Kobe ilk kez maça başlayan beşte bulunduğunda tarihler 28Ocak1997 yi gösteriyordu.12 sayı attığı bu maçla birlikte,18yıl,5 ay ve 5günle NBA tarihinde bir maça ilk beşte başlayan en genç oyuncu oldu.

İlk sezonunda All-Star haftasonu onun için gayet keyifli geçti.Rookie maçında yer alan Kobe,kaydettiği 31 sayıyla maçın en skorer ismi oldu.Bir kaç saat sonra bu kez smaç yarışmasında olan Kobe son smacında havada bacak arası yaparak 49 puan aldı ve bu yarışmanın en genç şampiyonu oldu.Ayrıca bu bir Lakers oyuncusunun kazandığı ilk ve tek smaç şampiyonluğudur.Aynı sene playofflarda ilk ciddi kötü anılarıyla tanışan Kobe maçı kazandırabilecek son şutu kaçırmıştır.Uzatmada da iki airball atan ve iyice çöken Kobe ii geçen çaylak sezonuna noktayı böyle kötü bir şekilde koyuyordu.

97-98 sezonuna fırtına gibi giren Lakers'ta fırtına gibi esen bir Kobe vardı.Önünde Van Exel,Eddie Jones gibi oyuncular olmasına ve maç başına 26 dakika oynamasına rağmen elde ettiği 15.4 sayı ortalaması ve spektaküler smaçları kamuoyunu o kadar etkiliyorduki,1998 All-Star maçına halk oylamasıyla çoğu ünlü oyuncunun önünde ilk beşte başlıyor ve bir All-Star maçına ilk beşte başlayan en genç oyuncu oluyordu.Bu maçta batı takımının en yüksek rakamları olan 18 sayı ve 6 ribaunt üreten Kobe,idolü majesteleri Michael Jordan karşısında yine iyi bir maç sergiliyordu.

1999-2000 sezonuna sakat başlayan Kobe ezeli rakipleri Portlan Trail Blazers karşısında oyuna sonradan dahil oluyor ve takımını ateşleyerek maçı Lakers'a 93-80 kazandırıyordu.Ve Lakers bu maçtan sonra ligte fırtına gibi esiyor müthiş serilere imza atıyordu.İlk önce 16 sonra da 19 maçlık korkunç seriler yakalan Lakers sezon bitimine gelinirken son 31 maçın 30 unu kazanmıştır.Kobe ninde bu takıma katkısı fazla oldu.maç başına 22.5 sayı,6.3 ribaunt,4.9 asist,1.6 top çalma istatistikleri yakalayan Kobe kariyerindeki ilk Nba şampiyonluğunu yaşıyordur.Playoff larda Protland maçının son saniyelerinde Scottie Pippen ın belini kırışı ve Shaquille O'neal a verdiği alley opp pası klasikler arasındadır.NBA finalindede İndiana Pacers karşısında müthiş bir seriye imza atan Kobe Shaquille O'neal ın 6 faulle oyun dışı kaldığı 4.maçta 3 çok krtitik baskete imza atıyor ve İndiana yı tek başına saf dışı bırakıyordu.

2000-2001 sezonu şampiyonluk yaşanılmasına rağmen gerilim dolu bir sezondur.Shaquille O'neal la başlayan başarıyı kendilerine mal etme tartışmaları iyice kızışmaktadır.Şampiyonluklarla ört pas edilen bu gerginlik en sonunda patlak veriyor,2003-2004 sezonunda müthiş bir takım kuran Lakers(Gary Payton,Kobe Bryant,Karl Malone,Shaq) buna rağmen finalde Detroit Pistons a eleniyor ve böylece tartışmalar yeniden alevleniyordu.04-05 sezonunda Shaq Miami Heat e takas ediliyor ve bu takımın geleceğinin Kobe olduğu açıkça belli ediliyordu.Kobe bu sezon pek varlık gösterememsine rağmen iyi maçlar çıkarıyor fakat kadro kalitesi düşük olduğu için başarıyı yakalayamıyordu.

05-06 sezonu Kobe müthiş bir çıkış yakaladı.Yazın çalışmasının meyvelerini toplayan Kobe kilo vermiş ve bu mücadeleye hazır bir şekilde sezona başlıyordu.müthiş maçlar çıkaran Kobe takımını tek başına taşıyor ve inanılmaz rekorlara imza atıyordu.Kobe ilk önce Dallas Mavericks karşısında üç çeyrekte 62 sayı üretti.Oyundan çıktığında Dallas takım halinde 61 sayıdaydı.Bu görülmemiş bir şeydi.Hemen sonraki haftalarda NBA tarihinin en yüksek ikinci skoru olan 81 sayıyı Toronto Raptors a karşı bulan Kobe Bryant ayrıca takımını da playoff a sokuyordu.playoff ilk turunda Phoenix le karşılaşan Lakers Kobe nin müthiş oyunu ve son saniye basketleriyle seriyi 3-1 e getiriyor fakat seriyi burdan 3-4 kaybediyor ve müthiş bir sezon böyle noktalanıyordu.

Kobe 2003 yılında kendisine açılan bir tecavüz davasıyla ilgilenmek zorunda kaldı.Çok zor günler geçiren Kobe maçlara ucu ucuna yetişiyor,bütün reklam anlaşmaları iptal ediliyordu.Deplasmanlarda aleyhine sloganlar atılan Kobe davacı kadının bir yıl sonra ısrarından vazgeçmesi sonucu kurtuluyordu.

KOBE NİN REKORLARI VE BAŞARILARI

-Lisesini tarihini ilk eyalet şampiyonluğuna taşıdı -Philadelphia tarihinin en çok sayı üreten lise oyuncusu(2.883) -Bir NBA maçında oynayan en genç oyuncu -Bir All-Star maçına ilk beş başlayan en genç oyuncu -Bir smaç şampiyonası kazanan en genç oyuncu ve smaç şampiyonası kazanan ilk ve tek Lakers oyuncusu -10.000,14.000,15.000,16.000 sayı barajlarını geçen en genç oyuncu -Bir maçta en yüksek üçlük isabeti rekoru(12-Donyell Marshall la ortaktır) -2002-2003 sezonunda ardı ardına oynadığı 9 maçta 40 ve 12 maçta 35 sayı barajını geçen 3. oyuncu(1.Wilt Chamberlain,2.Michael Jordan) -Dallas'a karşı 33 dakikada 62 sayı kaydetti ve üçüncü çeyrekte attığı 30 sayı kulüp rekorudur -Aynı maç içerisinde üçüncü çeyrek sonunda 62 sayısı varken Dallas'ın 61 sayıda kalması ve üçüncü periyot sonunda rakibi sayı bazında geride bırakan tek oyuncu -Toronto Raptors karşısında 81 sayı bir NBA maçındaki en yüksek ikinci sayı[1.wilt Chamberlain(100sayı)] -81 sayı kulüp rekorudur ve NBA tarihinde 70 sayı barajını geçen 5 oyuncudan biridir -Takımının 122 sayısının 81 ini kaydederek %66.4 le en yüksek yüzdeyi tutturan oyuncudur. -Ard ardına 4maç 45 sayıyı geçen 2. oyuncu(1.Wilt Chamberlain) -13 maç oynadığı bu ayda 43.4 sayı ortalamasıyla NBA tarihinin 8.sırasında -Bir sezonda 24.kez 40 sayı barajını geçerek kulüp rekorunu kırmıştır -Bir sezonda atılan en yüksek sayıda 7.sırada(2.832) -Kariyerinde sadece 1 sayı krallığı var -NBA tarihinde hem bir sezonda 2.800 sayı atıp hemde 180 üçlük isabeti bulan tek oyuncu -Üst üste 4 maç 50 sayı ve üzeri atarak NBA rekoru kırmıştır. -NBA tarihinde bir sezonda az 50 sayılık maçlar çıkarma rekorunda Wilt Chamberlain'den sonra 2. sıradadır.

Kobe durdurulamaz oyunu,müthiş sıçrama kabiliyeti ve inanılmaz fadeaway'lerinin de yardımıyla bugün dünyanın en büyük skorerlerinden biri olarak gösterilmektedir.Ayrıca NBA in şu andaki iyi son saniye basketi kullanan oyuncusu olarak gösterilir. 31 sayı 6 asist 6 top çalma ve 5 ribaundla nba all star MVP(2007) ödülünü 2. kez(ilk'i 2002) evine götürdü..

Kod:
Basketbol İle ilgili Düşüncelerim

Basketbol futbal ile karşılaştırırsak basketbol daha faydalı.

~Basketbol~

*Kol Kası
*Bacak Kası
*Boy uzaması
-----------------------
~Futbol~
*Bacak Kası

Ben basketbolu seçtim bunları göz önünde bulundurarak.

Kod:
Eskiden Futbol oynuyordum.Futbolu çok kötü oynuyorum.Başka bir spor dalı seçme gereği duydum.8 Yaşında başlamıştım basketbola.Ozamanlar çok kötü oynuyordum.Her yıl geçen yıla farkla iyi oynuyordum.Her geçen senede eksiklerimi kapatıyordum.Lakin bunlar yeterli olmuyordu.Bazen oynamasammı diyordum.Düşündüğümde ise eksiklerimi kapatableceğimi ve uzun çalışmamı düşünüp vazgeçiyordum.Şimdi iyi oynuyorum.Lakin kendimi daha da geliştirmeliyim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt