900 doların öyküsü... [ Yılmaz Özdil ]
Oynadığı futbolla herkesi kendine hayran bırakan, mütevazılığıyla gönüllerde taht kuran Lionel Messi hakkında kaleme alınmış mükemmel bir yazı... FANATİK'in usta yazarı Yılmaz Özdil yazıyor...

Messi...

Dünya onu konuşuyor.

Gariban bi ailenin çocuğu.

Babası, işçi Jorge.

Annesi, temizlikçi Celia.

5 yaşında futbola başlıyor, 11 yaşında, doğduğu şehrin kulübü Newell’s Old Boys’un minikler takımına katılıyor. Ufak tefek. Hatta bızdık... Yaşıtları büyüyor, irileşiyor; onun boyu aynı kalıyor. Doktora gidiyorlar. Anlaşılıyor ki, vücudu yeterli oranda büyüme hormonu salgılamıyor. Yani? Tedavi şart... Yoksa, boyu en fazla 1 metre 50 santim olacak.

Dedim ya, gariban bi aile... Çaresiz, Newell’s Old Boys’un yöneticilerine başvuruyorlar. Tedavi için para istiyorlar. Kaç para lazım? Ayda 900 dolar... Alt tarafı, ayda 900 dolar.

Vermiyorlar!

Batistuta’ya...

Gallego’ya...

Goycochea’ya...

Valdano’ya...

Ortega’ya...

Maradona’ya forma veren, el üstünde tutan kulüp, küçük Messi’ye 900 dolar vermiyor!

Aile düşünüyor, taşınıyor, Arjantin’in o dönemki en büyük kulübü River Plate’in kapısını çalıyor. Messi çok yetenekli çünkü... River Plate’in Messi’ye destek olacağını düşünüyorlar. River Plate yöneticileri “tamam gelsin” diyorlar ama, “900 dolar vermeyiz...”

Passarella’ya...

Kempes’e...

Caniggia’ya...

Almeyda’ya...

Ayala’ya...

Gallardo’ya...

Crespo’ya...

Sorin’e...

Cambiasso’ya...

Demichelis’e...

Mascherano’ya...

Saviola’ya forma veren, el üstünde tutan kulüp, küçük Messi’ye 900 dolar vermiyor!

Cüce kalacak Messi...

O sırada Barcelona’nın sportif direktörü olan Carles Rexach Cerda devreye giriyor... Peki onun nereden haberi oluyor? Messi’nin İspanya’da akrabaları var, bi şekilde Cerda’ya ulaşıyorlar, vaziyeti anlatıyorlar, Cerda da “getirin bize, bir süre deneyelim” diyor. Akrabaları Messi’yi İspanya’ya getiriyor, Barcelona’da deneniyor, görülüyor ki, çocuk doğuştan yetenek.
Ve, Carles Rexach Cerda, küçük Messi’nin anne babasına tarihi teklifini yapıyor... “Gelin İspanya’ya taşının, biz de Messi’nin tedavi masraflarını karşılayalım, genç takımımızda oynasın, hem çocuk sağlığına kavuşsun, hem de futboldan para kazansın!”

900 dolara geliyor.

Şu anda 250 milyon dolar!

Barcelona’ya, sanırım bu yüzden dünyanın “en büyük” kulübü deniyor... Ve, sanırım bu yüzden, muhteşem yıldızlar yetiştirmelerine rağmen Arjantin kulüpleri “cüce” kalıyor.

Unutmadan ekleyelim...

Büyüme hormonu eksik olduğu için memleketini terk etmek zorunda kalan bu küçük çocuk, tedavisi sonucunda, 1 metre 69 santim oldu... Kıyaslandığı Maradona’dan 5 santim uzun!​

Fanatik ^^

Yukarı Alt