arkadaşlar ben 1gb 128 bit ekran kartı yanındada 2x2gb kingston 667 ram aldım.işletim sistemim windows xp 32bit fakat 3.5 gösterceği yere 2.5 gb gösteriyor bu rami.ekran kartı paylaşımsız çünkü ekran kartını cıkarttık bu sefer 2.43 gösteriyodu yani 64 mb paylaşımlı ekran kartı var.ne yapsak bi türlü anlamış değilim bu işi.sizlerden yardım bekliyorum.

işlemci:Intel Pentium 4 3.00 Ghz

anakart:MSİ 7255

CappaBaron demiş ki:
64 bit işletim sistemi kurman gerekli
kursam kesin olur mu 4gb ?
benim anlamadığım olay bi arkadaş var onda windows 7 32bit yüklü ve kullanılabilir 3.5gb gösteriyor.

internetcafe var burda ben baktım ordada 3.25 gösteriyor.

ama bende neden 2.5gb gösteriyor onu anlamadım ben.3.25 gösterse dicem 64bit değil ama 2.5cok düşük

A

Anonymous

Guest
1 ram slotlarını değiştir
2: ekran kartın onboard ekran kartıysa bir kısmını o çalar
3: ekran kartın ramden cekebiliyorsa o ceker
4: 32 bit işletim sistemleri max 3.5 görür
5: 64 bit işletim sistemi yükle

9500gt 1gb 128bit ekran kartım

onboard değil bu ekran kartı.

neyse 64bit yükleyelim bi arada umarım 4gb olur.olmazsa iş kötü :P

işlemci ve ramin pae edestekliyorsa 4gb tamamını görürsün 32 bitte.ben win7 32 bitte 4gb göstermeyi başarmıştım
googleye yaz xp kullanıyorsa xp pae ayarları win7 kullanıyosan win7 32 bit pae ayarları diye arattır.uyguladıkdan sonra reset at makinaya olursa pae destekliyodur işlemci ve ramlerin olmassa desteği yoktur.

bunu buldum ama bu c:boot ini dosyası nedir ?

istemlerini ciddi paralara ugdare edenlerin derdidir xp nin 3 gb ram fazlasini desteklememesi. Ama yapacaginiz küçük bir ayarla bunu ortadan kaldirabilirsiniz. Aslinda Windows XP 4 GB ve üzeri ram i destekler ama bu özellik kapali gelir.

Eger 4 GB ve üzeri ram kullanmak istiyorsaniz yapmaniz gerekenler nedir mi? öncelikle bir yerden Everest ultimate edition indirip kurun

Everestte ”Physical Address Extension (PAE) altinda asagidaki degerleri gördügünüze emin olun. Bu degerler islemcinizn PAE yi destekleyip desteklemedigini gösterecek ( ki bu zamanda bu destegi vermeyen islemci yok neredeyse)

Isletim Sistemi Destekli > Evet
Islemci Destekli > Evet
Etkin > Hayir ———-> İşte burayı etkin yapacağız

daha sonra anakartınızın bios güncellemeleri var ise onları yapın.

Ardindan C:boot.ini dosyasini açarak multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=”Micros oft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect /PAE

satirina sondaki PAE ilavesini ekleyin. Bu sekilde xp 4 GB ram i sorunsuz görecektir. ( eger islemciniz PAE (PAE=physical address extension) yi destekliyorsa)

Not: Eger C: nin altinda boot.ini dosyasini bulamazsaniz c: nin altinda bir tane text dosyasi acip asagidakileri içine yapistirin

[boot loader]
timeout=4
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=”Micro soft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

ayrica PAE nin registrydeki yeri:
HKLMSYSTEMCURRENTCONTROLSETCONTROLSESSIONMANAG ERMEMORYMANAGEMENTPhysicalAddressExtension

işlemcim ve ram destekliyor bunu.everestten baktım ama hala aynı.

dosyayı buldum /PAE yi ekledim. reset attım ama hala aynı :S. 2.50gb

xp 3 ten fazlasını görmuyor onun için windows 7 yi kurmanı tavsiye ederim 64 bit

Yukarı Alt