1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

300 milyon insanı etkiliyen hastalık


 1. Lampard_08

  Lampard_08 Bilgiliyim rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.233
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@
  Astımın dünya genelinde 300 milyon insanı etkilediği bildirildi.

  [​IMG]

  Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın dünya genelinde 300 milyon, Türkiye’de 4 milyon insanı etkilediği bildirildi.

  Türk Toraks Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, düzenlediği basın toplantısında, Dünya Sağlık Örgütünün her yıl mayıs ayının ilk salı gününü ’’Dünya Astım Günü’’ olarak kabul ettiğini söyledi.

  Prof. Dr. Karadağ, hastalığın görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek arttığını belirterek, ’’Uygun bir tedaviyle hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde bu hastalığın tedavisiyle ilgili gereken her türlü ilaç ve imkan bulunmaktadır’’ dedi.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü de yaptığı yazılı açıklamada, astımın hava yollarının mikrobik olmayan iltihaplanmasıyla ortaya çıkan süreğen bir hastalık olduğunu belirtti.

  Astım hastalarının mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu ifade eden Özlü, ’’Hekimin uygun gördüğü ilaçlar, onun kontrolü altında düzenli kullanılmalıdır. Hekim aksini önermediği sürece sadece nefes darlığında veya öksürük sırasında değil hasta kendini iyi hissettiği zamanlarda da ilaçlarını kullanmalıdır" dedi.