30 cm krizi

Antalyaspor, Bursaspor maçında kural hatası yapıldığını iddia etti, tekrar istedi.

Kırmızı-beyazlılar, penaltı atışında topun penaltı noktasından 30 cm. önde olduğunu savundu. Hakem Bülent Yıldırım’ın ise “Topun penaltı noktasına temas ettiğini görünce atışa izin verdim” dediği ileri sürüldü.

Antalyaspor, 2-1 kaybettikleri Bursaspor maçında Ivankov’un kullandığı penaltı atışında kural ihlali olduğunu belirtip karşılaşmanın tekrarı için Futbol Federasyonu’na başvurmaya hazırlanıyor.

Hakem Bülent Yıldırım’ın atışla ilgili yakın çevresine, “Bursa Atatürk Stadı’nda penaltı noktası çok geniş. Topun konduğu yerde penaltı noktasına temas ettiğini görünce atışa izin verdim” diye bir savunma yaptığı öğrenildi.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan’ın ise, herhangi bir itiraz durumunda tekrarla ilgili başvurularda uygulanan prosedüre uyarak hakemden ek rapor isteneceğini ve tekrar kararının bu doğrultuda verileceğini söylediği bildirildi. FIFA kokartlı Yıldırım’ın böyle bir talep karşısında savunmasını yakın çevresine söylediği gibi kurgulayacağı ileri sürüldü.

AÇIK İHLAL VAR

Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, penaltı atışı sırasında topun penaltı noktasının 30 santimetre önüne konduğunu ve bunun açık bir kural ihlali olduğunu ileri sürürken, “Bursaspor penaltı atışını penaltı noktasından 30 santim önde kullandı. Kaleci Ömer’in uyarısına rağmen hakem atışı kullandırdı. Bu bariz bir kural hatasıdır. Penaltının kuralları bellidir. Penaltı atışında top penaltı noktasından atılmalıdır. Bu kullanış şekli maçın sonucuna tesir etmiştir. Kural gayet açıktır. Bu kural çiğnenmiştir. Maç tekrar edilmelidir. Bizim Bursaspor’un şampiyonluğuna karşı bir duruşumuz yok. Biz sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜLER VERİLECEK

Kırmızı-beyazlı kulübün, FIFA ve UEFA talimatları ile FIFA Oyun Kuralları 14. maddesi hükümlerine göre yapacağı başvuruyu sağlam bir alt yapıya dayandırarak örneklerle federasyona ileteceği bildirildi.

Başvuruda yayıncı kuruluş görüntülerinin de yer alacağı ve topun penaltı noktasıyla temas etmediğinin kanıtlanacağı vurgulandı.

Futbol Oyun Kuralları'nın 14. maddesinde beyan edilen penaltı kuralları:

1-Top penaltı noktasına konmuş olacak
2- Penaltıyı kullanacak oyuncu belirlenmiş olacak.
3- Kaleci çizgide olacak.

FİFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli TRT'de yayınlanan Stadyum programında pozisyonu değerlendirdi.

İşte Dereli'nin çarpıcı yorumu:

"Benim hissiyatım topun net bir şekilde izdüşümünün penaltı noktasının dışında olduğu yöndedir. Dolayısıyla bu bir kural hatasıdır. Hakemin yorumunu gerektirecek bir durum yoktur. Oyun durmuştur, hakem topu penaltı noktasına koydurmak zorundadır. Bunu yapmadığı için bence kural hatası yapılmıştır. Buna hakem hatası demek mümkün değildir."

Hakan Şükür'ün "Kontrol etmeli miydi"? sorusuna Dereli, "Hakem topu penaltı noktasına koydurmak zorunda. Dolayısıyla hakem görevini yerine getirmemiştir. Top penaltı noktasına ya konulmuştur ya konulmamıştır." diye cevap verdi.

Ömer Üründül'ün itirazı vardı..
Ankaragücü'nün Kayseri'yi 3-0 yendiği maçta kalecinin penaltı atışında altı pasa kadar gittiğini örnek gösterdi ve "Hakem devam dedi. Bunlar hepsi kuralsa o zaman bir tek Bursa maçında mı kural işliyor" dedi.

"Hakem gördüğü halde topu düzeltmedi. O halde hakem hatası" diyenlere Selçuk Dereli, kalecinin uyanıklığını kural hatasına delil gösterdi.

Absence

Maçı tekrar ettiricek bişi olduğunu sanmıyorum ki asla tekrar edilmez
ama edilirse bize yarar

Yukarı Alt