İnsanoğlu, bu tüketim hızıyla 2030 yılında ihtiyaçlarını karşılaması için iki gezegene daha ihtiyaç duyacak.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF), Yaşayan Gezegen 2008 adlı raporunda, insanlığın doğal kaynaklara yönelik taleplerini belirten ekolojik ayak izlerinin Dünya'nın kendini yenileme kapasitesini yüzde 30 oranında aştığı belirtilerek, kişisel tüketim ve nüfus artışı yüzünden son 45 yılda insanın gezegen üzerindeki baskısının iki katına çıktığı kaydedildi.

Bu aşırı kullanım, ekosistemi tüketiyor ve çöplerin havada, toprakta ve suda birikmesine yol açıyor.

Sera etkisi yaratan gazların salımının neden olduğu iklim düzensizlikleri, orman kıyımı, su kıtlığı ve biyolojik çeşitlilik kaybı, tüm ulusların kalkınması ve refahını gittikçe daha çok tehlikeye düşürüyor.

Raporda, dünyanın tüm bölgelerindeki 1686 farklı omurgalı canlı türüne dayanarak yeryüzündeki biyolojik çeşitliliği ölçen Yaşayan Gezegen Endeksi'nde son 35 yılda yüzde 30 oranında azalma kaydedildiği belirtildi.

WWF, Endeks'teki bu azalma göz önünde bulundurulduğunda, biyolojik çeşitlilik konusundaki Rio Konvansiyonu'nda hedeflenen 2010 yılına kadar dünyadaki biyolojik çeşitlilikteki erozyonu azaltma amacına ulaşılmasının gittikçe daha şüpheli hale geldiğini belirtti.

Su kaynakları konusunda da, elli kadar ülkenin az veya çok bu konuda bir gerilimle karşı karşıya bulunduğu, iklim değişiklikleri yüzünden, tüm yıl boyunca veya mevsime bağlı olarak su kıtlığına maruz kalan insanların sayısında artış olmasının beklendiği kaydedildi.

Ya son dakikada değişip adamakıllı yaşamayı , doğaya zarar vermeden ondan yararlanmayı öğrenicez ya da çıkıp gezegen arıycaz :coffee:
Ps: Kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz kıyamete ne gerek?

Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
Doğaya ne olacak diye düşünüyoruz da doğaya bir şey olmaz olan bize olur.

Doğa her azan canlıyı ber taraf etmiştir. 15 milyar olunca bi salgın hastalık çıkar kalırız 300-500 milyon insan olacağı bu yani güvenin bana :muck:

V.I.P

Old School
Takımı
Fenerbahce
Gerçeken bu haber kötü oldu artık harekete geçmemiz lazım yoksa biz ve bizden sonra gelen nesil olmayabilir

Yukarı Alt