1. Reklam


    1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

2010'da bizleri neler bekliyor?


  1. Buzzz

    Buzzz Aileden rank8

    Kayıt:
    27 Eylül 2008
    Mesajlar:
    5.658
    Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Şehir:
    Londra
    2010 yılına 2 önemli spor organizasyonu damgasını vuracak. Bunlardan en önemlisi olan 19. Dünya Kupası finalleri, gezegenin en sevilen spor dalı olan futbolda dünyanın en iyi 32 ekibini Güney Afrika'da buluştururken, 11 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında yüzbinlerce futbolsever tribünlerde, milyarlarca insan da televizyonları başında, 4 yılda bir düzenlenen bu dev organizasyonun heyecanıyla dopdolu bir ay geçirecekler.

    Yılın ikinci önemli organizasyonuna da Kanada'nın Vancouver kenti evsahipliği yapacak. 12-28 Şubat tarihleri arasında 21. Kış Olimpiyat Oyunları ve bünyesindeki her türden kış sporları, kuzeyin bu soğuk kentini spor ateşiyle ısıtacak.

    2010 yılı, sporda Türkiye için de büyük önem taşıyor. Türkiye, ilk kez düzenleyeceği ve Ankara, İstanbul ve İzmir'in yanısıra Kayseri'de gerçekleştireceği Dünya Basketbol Şampiyonası finalleriyle gelecekte bir Olimpiyat Oyunları evsahipliği için önemli bir sınav verecek. Basketbolun yanısıra Antalya da tarihinde 2. kez Dünya Halter Şampiyonası'na evsahipliği yapacak.

    Türkiye ayrıca otomobil sporlarında Formula 1 Dünya Şampiyonası ve Dünya Ralli Şampiyonası'nın birer ayağını düzenlemeyi 2010'da da sürdürürken, yıl içinde buz hokeyi, salon hokeyi, judo, karate, okçuluk, tenis ve satranç dallarında da uluslararası organizasyonlara imza atacak.

    Sporda Türkiye ve dünyada 2010 yılının başlıca uluslararası spor organizasyonları aylara göre kronolojik olarak şöyle:
    OCAK:
    1-17: Uluslararası Dakar Rallisi (Arjantin-Şili)
    2-9: Teniste Teniste Uluslararası Hopman Kupası müsabakaları (Perth-Avustralya)
    4-10: Dünya 20 Yaş Altı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori müsabakaları (İstanbul-Türkiye)
    4-14: Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası (Bursa-Türkiye)
    9-10: Avrupa Hız Pateni Şampiyonası (Hamar-Norveç)
    10-31: Futbolda Afrika Uluslar Kupası finalleri (Angola)
    15-17: Avrupa Erkekler Salon Hokeyi Şampiyonası Çalenç-1 müsabakaları (Mersin-Türkiye)
    18-31: Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Melbourne)
    19-24: Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Tallinn-Estonya)
    19-31: Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası finalleri (Avusturya)
    22-24: Avrupa Kısa Parkur Hız Pateni Şampiyonası (Dresden-Almanya)
    23-24: Dünya Kızak Şampiyonası (Sigulda-Letonya)

    ŞUBAT:
    5-7: Avrupa Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası (İzmir-Türkiye)
    6-7: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) Dünya Grubu ilk tur maçları
    - Masa tenisinde Avrupa En İyi 12'ler müsabakaları (Düsseldorf-Almanya)
    7: 14. Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro-2012) eleme grupları kuralarının çekimi (Varşova-Polonya)
    - Atletizmde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışmaları (Bilbao-İspanya)
    12-14: Dünya Ralli Şampiyonası'nda sezonun ilk yarışı olan İsveç Rallisi
    12-28: 21. Kış Olimpiyat Oyunları (Vancouver-Kanada)
    13-14: Grekoromen Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Erivan-Ermenistan)
    14: ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) Geleneksel Doğu-Batı Karmaları ''All Star'' maçı (Dallas)
    16-21: Avrupa Takımlar Badminton Şampiyonası (Varşova-Polonya)
    28: Futbolda İngiltere Lig Kupası (Carling Cup) finali (Wembley Stadı-Londra)
    - Uluslararası Geleneksel Tokyo Maratonu (Japonya)

    MART:
    1-13: Erkekler Hokey Dünya Kupası müsabakaları (Yeni Delhi-Hindistan)
    5-7: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu ilk tur müsabakaları
    6-7: Serbest Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Mohaçkale-(Dağıstan) Rusya)
    8-14: Dünya 18 Yaş Altı Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori (A) Grubu müsabakaları (Erzurum-Türkiye)
    10-21: Güney Amerika Oyunları (Medellin-Kolombiya)
    12-14: Dünya Salon Atletizm Şampiyonası (Doha-Katar)
    - Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun ilk yarışı olan Bahreyn Grand Prix'si
    12-21: Paralimpik Kış Oyunları (Vancouver-Kanada)
    16-21: Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası (Poreç-Hırvatistan)
    19-21: Dünya Hız Pateni Şampiyonası (Heerenveen-Hollanda)
    - Dünya Kısa Parkur Hız Pateni Şampiyonası (Sofya-Bulgaristan)
    20-21: Atletizmde Avrupa Atmalar Kış Kupası müsabakaları (Arles-Fransa)
    21: Uluslararası Geleneksel Los Angeles ve Roma Maratonları (ABD-İtalya)
    23-28: Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Torino-İtalya)
    24-28: Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası (Kopenhag-Danimarka)
    27-28: Bayanlar Güreş Dünya Kupası müsabakaları (Nan Jing City-Çin Halk Cumhuriyeti)
    28: Dünya Kros Şampiyonası (Bydgoszcz-Polonya)

    NİSAN:
    3-5: ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi (NCAA) ''Dörtlü Final'' müsabakaları (Indianapolis)
    6-11: Avrupa Halter Şampiyonası (Minsk-Belarus)
    11: Uluslararası Geleneksel Paris ve Rotterdam Maratonları (Fransa-Hollanda)
    13-18: Avrupa Serbest, Grekoromen ve Bayanlar Güreş Şampiyonası (Bakü-Azerbaycan)
    14-18: Avrupa Badminton Şampiyonası (Manchester-İngiltere)
    15: ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) 2009-2010 ''normal sezonu''nun sona ermesi
    15-18: Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası (Bremen-Almanya)
    16-18: Dünya Ralli Şampiyonası'nda sezonun 4. yarışı olan Türkiye Rallisi (İstanbul)
    18: Uluslararası Geleneksel Boston Maratonu (ABD)
    20-24: Avrupa Trambolin Cimnastik Şampiyonası (Varna-Bulgaristan)
    21-25: Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası (Birmingham-İngiltere)
    23-25: Avrupa Judo Şampiyonası (Viyana-Avusturya)
    24-25: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) yarı final maçları
    25: Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu (İngiltere)
    28 Nisan-2 Mayıs: Avrupa Bayanlar Artistik Cimnastik Şampiyonası (Birmingham-İngiltere)

    MAYIS:
    7-9: Basketbolda ULEB Avrupa Ligi ''Dörtlü Final'' müsabakaları (Paris-Fransa)
    - Avrupa Karate Şampiyonası (Atina-Yunanistan)
    7-23: Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası (Köln, Mannheim, Gelsenkirchen-Almanya)
    12: Futbolda UEFA Avrupa Ligi final maçı (Hamburg-Almanya)
    12-16: Avrupa Tekvando Şampiyonası (Saint Petersburg-Rusya)
    14: Atletizmde IAAF ''Elmas Lig''in ilk ayağı (Doha-Katar)
    15: Futbolda İngiltere Federasyon Kupası (FA Cup) final maçı (Wembley Stadı-Londra)
    15-16: Atletizmde Dünya Kupası Yürüyüş Müsabakaları (Chihuahua-Çin Halk Cumhuriyeti)
    19: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi final maçı (Madrid-İspanya)
    23-30: Dünya Takımlar Masa Tenisi Şampiyonası (Moskova-Rusya)
    23 Mayıs-6 Haziran: Sezonun 2. ''Grand Slam'' mücadelesi olan Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası (Paris)
    25-30: Avrupa Okçuluk Şampiyonası (Rovereta-İtalya)
    28-30: Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 7. yarışı olan Türkiye Grand Prix'si (İstanbul)
    29-30: Atletizmde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası müsabakaları (Vila Real de Santo Antonio-Portekiz)

    HAZİRAN:
    3: ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) 2009-2010 sezonu play-off final serisi maçlarının başlaması
    5: Atletizmde Avrupa 10 Bin Metre Kupası Yarışmaları (Marsilya-Fransa)
    5-6: Avrupa Slalom Kano-Kayak Şampiyonası (Bratislava-Slovakya)
    5-13: Avrupa Boks Şampiyonası (Moskova-Rusya)
    7-11: Okçulukta Dünya Kupası'nın 2. ayak müsabakaları (Antalya-Türkiye)
    9-10: Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Kongresi (Johannesburg-Güney Afrika Cumhuriyeti)
    11 Haziran-11 Temmuz: Futbolda 19. Dünya Kupası finalleri (Güney Afrika Cumhuriyeti)
    19-20: Atletizmde Avrupa Takımlar Şampiyonası Süper Lig ve 1. Lig müsabakaları (Bergen-Norveç ve Budapeşte-Macaristan)
    21 Haziran-4 Temmuz: Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan Wimbledon Tenis Turnuvası (Londra-İngiltere)
    25 Haziran-7 Temmuz: Avrupa Atıcılık Şampiyonası (Kazan-(Tataristan) Rusya)
    Karadeniz Oyunları (Köstence-Romanya)

    TEMMUZ:
    3-25: Uluslararası Fransa Bisiklet Turu
    4: Atletizmde Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası (Sapareva Banya-Bulgaristan)
    9-11: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu çeyrek final maçları
    10-18: Dünya Bayanlar Çim Hokeyi Şampiyonası (Trophy) (Nottingham-İngiltere)
    14-20: Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası (Debrecen-Macaristan)
    15-18: Dünya Açık Deniz Yüzme Şampiyonası (Roberval-Kanada)
    16-22: Avrupa Eskrim Şampiyonası (Leipzig-Almanya)
    21-25: Voleybolda Dünya Erkekler Süper Ligi finalleri (Buenos Aires-Arjantin)
    26 Temmuz-1 Ağustos: Avrupa Atletizm Şampiyonası (Barcelona-İspanya)
    26 Temmuz-1 Ağustos: Teniste Uluslararası WTA Bayanlar ''İstanbul Cup'' Turnuvası (Türkiye)
    27-31: Sutopunda Erkekler Dünya Kupası müsabakaları (Oradea-Romanya)
    28 Temmuz-11 Ağustos: Dünya Atıcılık Şampiyonası (Münih-Almanya)
    29 Temmuz-1 Ağustos: Dünya Bisiklet BMX Şampiyonası (Pietermaritzburg-Güney Afrika Cumhuriyeti)
    31 Temmuz-8 Ağustos: Dünya Erkekler Çim Hokeyi Şampiyonasaı (Trophy) (Mönchengladbach-Almanya)

    AĞUSTOS:
    3-8: Avrupa Birliği Bayanlar Boks Şampiyonası (Pecs-Macaristan)
    4-15: Avrupa Yüzme, Atlama ve Senkronize Yüzme Şampiyonası (Budapeşte-Macaristan)
    14-26: 1. Dünya Gençlik Yaz Olimpiyat Oyunları (Singapur)
    17-22: Sutopunda Bayanlar Dünya Kupası müsabakaları (Wellington-Yeni Zelanda)
    19-22: Dünya Durgun Su Kano-Kayak Şampiyonası (Poznan-Polonya)
    23-29: Dünya Badminton Şampiyonası (Paris-Fransa)
    25-29: Voleybolda Dünya Bayanlar Grand Prix finalleri (Ningbo-Çin Halk Cumhuriyeti)
    27: Atletizmde IAAF ''Elmas Lig''in 14. ve son ayak yarışmaları (Brüksel-Belçika)
    28 Ağustos-12 Eylül: Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası finalleri (Türkiye)
    29 Ağustos-11 Eylül: Avrupa Erkekler ve Bayanlar Sutopu Şampiyonası (Zagreb-Hırvatistan)
    30 Ağustos-12 Eylül: Sezonun 4. ve son ''Grand Slam'' mücadelesi olan ABD
    Açık Tenis Turnuvası (New York)
    - Çim hokeyinde Bayanlar Dünya Kupası müsabakaları (Rosario-Arjantin)

    EYLÜL:
    1-7: Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası (Chengdu-Çin Halk Cumhuriyeti)
    3: 14. Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubu müsabakalarının başlaması
    4-5: Atletizmde 1. IAAF Kıtalararası Kupa müsabakaları (Split-Hırvatistan)
    5: Atletizmde Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası (Kamnik-Slovenya)
    6-12: Dünya Serbest, Grekoromen ve Bayanlar Güreş Şampiyonası (Moskova-Rusya)
    8: Dünya Triatlon Şampiyonası final yarışması (Budapeşte-Macaristan)
    9-12: Dünya Slalom Kano-Kayak Şampiyonası (Tacen-Slovenya)
    - Dünya Judo Şampiyonası (Tokyo-Japonya)
    9-13: Dünya Judo Şampiyonası (Tokyo-Japonya)
    9-19: Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası (Bridgetown-Barbados)
    10-12: Avrupa Kürek Şampiyonası (Montemoro Volho-Portekiz)
    11-19: Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası (Ostrava-Çek Cumhuriyeti)
    17-19: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu yarı final maçları
    18-19: Okçulukta Dünya Kupası final ayağı müsabakaları (Edinburg-İngiltere)
    20-26: Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası (Moskova-Rusya)
    21-30: Dünya Halter Şampiyonası (Antalya-Türkiye)
    23-26: Avrupa Durgun Su Kano-Kayak Şampiyonası (Trasona-İspanya)
    23 Eylül-3 Ekim: Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası finalleri (Çek Cumhuriyeti)
    24 Eylül-10 Ekim: Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası finalleri (İtalya)
    25 Eylül-10 Ekim: Dünya Binicilik Oyunları (Kentucky-ABD)
    26: Uluslararası Geleneksel Berlin Maratonu (Almanya)
    29 Eylül-3 Ekim: Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası (Melbourne-Avustralya)

    EKİM:
    3-14: İngiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) Oyunları (Yeni Delhi-Hindistan)
    10: Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu (ABD)
    16: Atletizmde Dünya Yarı Maraton Şampiyonası (Nanning-Çin Halk Cumhuriyeti)
    18-24: Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası (Rotterdam-Hollanda)
    28-31: Dünya Karate Şampiyonası (Belgrad-Sırbistan)
    29 Ekim-14 Kasım: Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalleri (Japonya)
    30-31: Dünya Takımlar Judo Şampiyonası (İstanbul-Türkiye)
    - Avrupa Takımlar Tekvando Şampiyonası (Bakü-Azerbaycan)
    31 Ekim-7 Kasım: Dünya Kürek Şampiyonası (Karapiro-Yeni Zelanda)

    KASIM:
    4-13: Dünya Eskrim Şampiyonası (Paris-Fransa)
    6-7: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) final maçı
    7: Uluslararası Geleneksel New York Maratonu (ABD)
    11-13: Dünya Trambolin Cimnastik Şampiyonası (Metz-Fransa)
    12-14: Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 17. ve son yarışı olan BAE Grand Prix'si (Abu Dabi)
    - Dünya Ralli Şampiyonası'nda sezonun 13. ve son yarışı olan Britanya Rallisi (İngiltere)
    12-27: Asya Oyunları (Guangzhou-Çin Halk Cumhuriyeti)
    25-28: Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası

    ARALIK:
    3-5: Teniste Davis Kupası Dünya Grubu final maçı
    7-19: Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonası finalleri (Danimarka-Norveç)
    8-18: Futbolda Kulüplerarası Dünya Kupası müsabakaları (Abu Dabi-Birleşik Arap Emirlikleri)
    12: Avrupa Kros Şampiyonası (Albufeire-Portekiz)
    15-19: Dünya Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası (Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri)