Uzay meraklılarının gerçekleşmesini beklediği düşlerden biri olan Dünya'ya ''tepeden bakma'' fikri İngiliz bir girişimci sayesinde gerçek oluyor.

Virgin Havayolları'nın sahibi İngiliz işadamı richard Branson, "Beyaz Şövalye II" adını verdi aracıyla "yörünge altı" uçuşlar gerçekleştirme kararı aldı.

4 motorlu 40 metrelik bir ana gemi olan "Beyaz Şövalye II" 2 pilot ve 5 yolcuyla birlikte yerküreye 100 kilometre uzaklıktaki "yer çekimsiz ortamda" yolcularına 5 dakikalık bir uzay keyfi yaşatmayı amaçlıyor.

Branson, "Beyaz Şövalye II" ile uzaya gitmek için Ruslara 20 milyon dolara ödeyen uzay meraklılarına bir alternatif oluşturmayı amaçladıklarını söylüyor.

İstenen rakam ise Ruslar'ın istediğine çok çok altında: 200 bin dolar.

250 kişinin bu deneyimi yaşamak için şimdiden sıraya girdiği bildiriliyor. Aracın test uçuşu sonbahar aylarında başlayacak. Yeterince güvenli olduğuna emin olununcaya kadar denemelerin sürmesi bekleniyor.

İlk seyahat için belirlenen tarih ise şimdilik 2010 yılı.

O.o

rank8
haberlerde izlemiştim seyahat topu ypou 5 dk ama bence çok parası olan için iyi bi deneyim bizim için hayal

Apt

rank8
showtim54 demiş ki:
Millet kafayı yemiş resmen be 200 bin dolara ben neler yaparım yuhH Rsularda az chaKal DeğiLmişti ha 20 bin dolar iyi sömürüyolar milleti Paylaşım için Tşkler..
Sanırım rus deil bir ingiliz şirketi diye hatırlıyorum haberlere çıkmıştı.Ayrica Gerçekten çok iyi para 250 kişi yer ayirtmiş buda altmışikimilyonbeşyüzbin dolar yapıyor.Ama harcadıkları para daha fazladır gibime gelio.Adamlarin yaptiği karayolu taxisi değil galactic taxi ismi bile ilgi çekici :mrgreen: :mrgreen:

Yukarı Alt