Server
Flora
Takımı
Galatasaray
bunlar zati ruslarla beraber karstan girmişlerdi, bu haritalar falan eskide kaldı savaş yapıldı hepsinin hayalleri yakıldı hatta o da yetmedi soykırımları yapıldı :sfff:

Akıları sıra sevri imzalatım alacaklardı ama türklerin bağımsızlık aşkını bilmiyorlardı bu kadar ayrıntılı düşünmüşler ama en büyük şeyi unutmuşlar...

istanbul Ermenilere :)(RUSIAN) izmir italyanlara :)(gerçi sonra Yunanlılara veriyolar ama :)
cidden 3 büyük devletin böyle haritalarını boşa çıkarmak haritaları çöpe attırmak her yiğidinde harcı değil :) benim baylaşma sebebim hep kitablarda kaba taslak el çizimleri var orjinalini görünce çok ilginç buldum.
1917 bolşevik devrimi olmasa her şey değişebilirdi . bide ABD girmeside oda değiştirdi her şeyi :)

extraloob demiş ki:
bunlar zati ruslarla beraber karstan girmişlerdi, bu haritalar falan eskide kaldı savaş yapıldı hepsinin hayalleri yakıldı hatta o da yetmedi soykırımları yapıldı :sfff:
yok yav ruslar bizim müttefikimizdi silah yardımını hep onlardan almıştık birde garip gelebilir ama fransızlardan ruslar bizim için şöyle bir tehditti enver paşanın 130bin kişilik bolşevik ordusunun türkiyeye girmesi hem M.Kemal'in hemde tüm türkiyenin işlerini sarpa saracaktı ki türk ordusu 60-80 bin arası bir askere sahipti
kars ve çevresi ermeni ve fransızların bölgesiydi belkide yunanlıların Ankarayı feth etme isteği olmasaydı ne yazıkki bu savaşı kaybedebilirdik..M.Kemal Atatürk bunu engelledi ve müthiş bir savaş stratejisiyle düşmanı alt etti..

daha çok bilgi isteyen Şu çılgın türkleri okusun :thumbsup:

Hikaye okumak istiyorsanız şu çılgın türkler-diriliş okuyun.Ama tarih okumak istiyorsanız yeriniz osmanlı arşivi olsun.
Ayrıca ingilizlerin boğazları ruslara kolay kolay vereceklerini de sanmıyorum.Bunun bir de anlaşmasını görmek gerek.

Sniker demiş ki:
Hikaye okumak istiyorsanız şu çılgın türkler-diriliş okuyun.Ama tarih okumak istiyorsanız yeriniz osmanlı arşivi olsun.
Ayrıca ingilizlerin boğazları ruslara kolay kolay vereceklerini de sanmıyorum.Bunun bir de anlaşmasını görmek gerek.
hikaye mi ben buna gülerim işte..lol

sonuca bakarsanız 3 kıtaya hakim olan Osmanlıdan geriye bir avuç toprak kaldı adamlar istediklerini fazlasıyla aldı zaten çok da başarılı sayılmayız bence ayrıca o haritalar çöpe atılmadı tarih devam ediyor...

Lenin iyi adamdı da stalin türkiye ilişkilerini bozdu :) hele hele :D savasın kazanılmaya baslaması üzerine stalinin yayılmacı politicası Ve türkiyeden kars ardahan ve erzurumu istemesi :D ipleri iyice kopardı XD
devrimdeki önemli 5 kişiden galiyevide öldürtmesi :D 2. dünya savası yıllarında türk rus ilişkilerini çökertti.

ChrsNYC demiş ki:
extraloob demiş ki:
yok yav ruslar bizim müttefikimizdi silah yardımını hep onlardan almıştık birde garip gelebilir ama fransızlardan ruslar bizim için şöyle bir tehditti enver paşanın 130bin kişilik bolşevik ordusunun türkiyeye girmesi hem M.Kemal'in hemde tüm türkiyenin işlerini sarpa saracaktı ki türk ordusu 60-80 bin arası bir askere sahipti
kars ve çevresi ermeni ve fransızların bölgesiydi belkide yunanlıların Ankarayı feth etme isteği olmasaydı ne yazıkki bu savaşı kaybedebilirdik..M.Kemal Atatürk bunu engelledi ve müthiş bir savaş stratejisiyle düşmanı alt etti..

bizim düşmanımızdı mehmet ali paşayla olan valilik sorunu yüzünden ruslardan yardım istedik onlarda karşılığında boğazlar üzerinde belli maddeler yazıldı sonra ingilizlerde rus donanmalrının akdenize açılmalarını önlemek için boğazlar ant. imzaladılar bu antlaşmada boğazlar bizde kalıcak barış hali varkende boğazlardan savaş gemisi geçmicekti

nn dışında ruslarla bi kaç yardımlaşma olmuştu ama hiç bir zman müttefikimiz diildi biz onlara yaslandık onlar akdenize inmek için çabaladılar

ChrsNYC demiş ki:
Sniker demiş ki:
lmao.
Tarih romanlarda değil arşivlerde.Gerçekler de var ama abartılı.Aksini de söyleyemessin zaten. :byes:

Sniker demiş ki:
ChrsNYC demiş ki:
Sniker demiş ki:
lmao.
Tarih romanlarda değil arşivlerde.Gerçekler de var ama abartılı.Aksini de söyleyemessin zaten. :byes:
gerçekğe dayalı bir roman tmm?
40-50 sayfa boyunca kaynakçası olan bir roman gösterebilir misin bana?
bu eser gerçekleri yansıtmaktadır osmanlı arşivleri anadoludaki her kuvayi milliye akıncı hareketleri veya mecliste her yapılan konuşmalar hakkında bilgi vermemekte veya dış ülkelerin durumu iç karışıklıkları hakkındada osmanlı arşivlerinde o dönem için sadece istanbuldaki esirlik ve tutsaklığı görebilirz ingliz yandaşlarını hainleri görebilirz :coffee:

ArtLess demiş ki:
ChrsNYC demiş ki:
extraloob demiş ki:

bizim düşmanımızdı mehmet ali paşayla olan valilik sorunu yüzünden ruslardan yardım istedik onlarda karşılığında boğazlar üzerinde belli maddeler yazıldı sonra ingilizlerde rus donanmalrının akdenize açılmalarını önlemek için boğazlar ant. imzaladılar bu antlaşmada boğazlar bizde kalıcak barış hali varkende boğazlardan savaş gemisi geçmicekti

nn dışında ruslarla bi kaç yardımlaşma olmuştu ama hiç bir zman müttefikimiz diildi biz onlara yaslandık onlar akdenize inmek için çabaladılar
mehmet ali paşa olayı 1820lerde geçior savaş o zamanlarda osmanlı bir valiliğine bile söz geçiremiyor doğru hatırlıosam girit ve morayı isyan bastırma karşılığında ele geçiriyor bunu gören osmanlı önce ingilizlerde sonra ruslardan yardım istiyor ruslar ne kadar güneye inmek istesede hint yolları yüzünden ingiltere bu bölgeye kaptırmıyor daha sonra bir uzlaşılmaya varılıyor daha ilerde rusyadan büyük bir ölçüde silah yardımı alındığını biliyorum

ps: rusya konusunda yanlışım varsa düzeltin

okulda öğrendiğiniz 3-5 bilgiyle gelip burda bilmiş bilmiş konuşmanıza gerek yok :) (sözüm meclisten ve proleter'den dışarı)
rusya, bolşevik devrimi gerçekleşene kadar bizim düşmanımızdı.savaştan çekilmesiyle birlikte ilk olarak itilaf devletlerin gizli paylaşım planlarını deşifre etti.kurtuluş savaşı sırasında da önemli ölçüde silah ve cephane yardımında bulundu.ama babasının oglu oldugumuz için değil, Osmanlı'dan sonra sıranın ona geleceğini bildiği için.türklere yardım ederek bir nevi batıda güvenliği sağladı.ayrıca moskova antlaşmasıyla beraber osmanlıyla ortak adım atma kararı aldı.

aslında bunu yapmasının başka bir sebebi daha var.sosyalizmi hatta hemen ardından gelen komünizmi osmanlıya uygulatmak.böylece güç kazanacaktı ve daha içli dışlı olacaktık.zaten itilaf devletlerinin onu hedef almasının sebebi komünist rejimin avrupaya da sıçrayacağı korkusuydu.

yani uzun lafın kısası, siyasi diplomaside ebedi dost/düşman yoktur.çıkarlar doğrultusunda hareket eder devletler.birinin birine garezi var diye asla ona savaş açmaz.mutlaka bir amacı ve bir sebebi vardır.
hadi sağlıcakla.

kiLLingspRee demiş ki:
okulda öğrendiğiniz 3-5 bilgiyle gelip burda bilmiş bilmiş konuşmanıza gerek yok :) (sözüm meclisten ve proleter'den dışarı)
rusya, bolşevik devrimi gerçekleşene kadar bizim düşmanımızdı.savaştan çekilmesiyle birlikte ilk olarak itilaf devletlerin gizli paylaşım planlarını deşifre etti.kurtuluş savaşı sırasında da önemli ölçüde silah ve cephane yardımında bulundu.ama babasının oglu oldugumuz için değil, Osmanlı'dan sonra sıranın ona geleceğini bildiği için.türklere yardım ederek bir nevi batıda güvenliği sağladı.ayrıca moskova antlaşmasıyla beraber osmanlıyla ortak adım atma kararı aldı.

aslında bunu yapmasının başka bir sebebi daha var.sosyalizmi hatta hemen ardından gelen komünizmi osmanlıya uygulatmak.böylece güç kazanacaktı ve daha içli dışlı olacaktık.zaten itilaf devletlerinin onu hedef almasının sebebi komünist rejimin avrupaya da sıçrayacağı korkusuydu.

yani uzun lafın kısası, siyasi diplomaside ebedi dost/düşman yoktur.çıkarlar doğrultusunda hareket eder devletler.birinin birine garezi var diye asla ona savaş açmaz.mutlaka bir amacı ve bir sebebi vardır.
hadi sağlıcakla.
Bizim sandalyemizde bunları yazıyor olmamız da zaten şuan acı çeken filistinli ıraklı kardeşlerimiz sayesinde.Onların bittiği gün sıra bize gelicek.Ruslar bir kot pantolon bir hamburgerle gitmiş olablirler.Aynı şey türk milleti için söylenemez bence.Kolay kolay asimile olacak bir millet değiliz.Neyse zaten buraya dalarsak çok şey çıkacak ortaya ama böyle kalsa daha iyi sanki.

sıra bize gelmez dostum merak etme.ister içerden çökertsinler ister ekonomiden.isterse kırbaç vursunlar.bu millet hiçbir zaman bağımlı olmadı(tam olarak).hiçbir milletin kölesi olmadı.biz örnek mücadelemizle, MUSTAFA KEMAL de askeri zekası, dahiyane savaş taktikleri ve sahip olduğu bağımsızlık duygusuyla pek çok sömürge ülkeye ışık oldu.bağımsızlıklarını belki de bizden cesaret alarak kazandı çoğu afrika ülkesi.bunlar atlanacak şeyler değil.
isterlerse assınlar isterlerse kessinler.ben lafımı gene söyleyeyim :
Türk milleti ölmeden dirilmez :)

kiLLingspRee demiş ki:

hadi sağlıcakla.
Çok güzel bir şekilde açıklamışın aksini söyleyecekte yoktur sanırım :muck: :beer:

kiLLingspRee demiş ki:
sıra bize gelmez dostum merak etme.ister içerden çökertsinler ister ekonomiden.isterse kırbaç vursunlar.bu millet hiçbir zaman bağımlı olmadı(tam olarak).hiçbir milletin kölesi olmadı.biz örnek mücadelemizle, MUSTAFA KEMAL de askeri zekası, dahiyane savaş taktikleri ve sahip olduğu bağımsızlık duygusuyla pek çok sömürge ülkeye ışık oldu.bağımsızlıklarını belki de bizden cesaret alarak kazandı çoğu afrika ülkesi.bunlar atlanacak şeyler değil.
Temennimiz o.Ama sıranın bize gelip gelmeyeceği hiç belli olmaz bence.Malesef Mustafa Kemal'den geriye çok şey kalmadı bu dünyada.İnşallah O'nun gibi bir lider daha görür bu Türkiye ama zor.Türk milletinin değerlerinin çok yüksek olduğu doğru,ama bunu en iyi şekilde kullanacak nitelikte bir kişi yok şuan Türkiye de.Umudumuz gelecekte...

Güzel bir konu güzel bir tartışma fakat bir kaç söz eksik kalmış. Kafaları yönlendiren yayınlara bir kaç yanıt gerek

extraloob demiş ki:
Sanırım "Mavi Kitap" etkilemiş hacı seni. Soykırım olmadığını milliyetçi bazı dolduruşlara gelerek değil okuyup araştırarak gördüm. Böyle bir şey zaten saçma olur. Ama göç sırasında isyan çıkartan ermeniler elbetteki öldürülmüşlerdir.

gokhan2413 demiş ki:
sonuca bakarsanız 3 kıtaya hakim olan Osmanlıdan geriye bir avuç toprak kaldı adamlar istediklerini fazlasıyla aldı zaten çok da başarılı sayılmayız bence ayrıca o haritalar çöpe atılmadı tarih devam ediyor...
Üç kıtada eli ayağı duran hasta bi adam mı Üç kıtaya hakim osmanlı mı ? hıh. Balkan savaşında balkanlardan kovulduk hatırlatırım. Milliyetçilik o günlerde globaldi. Bu durumda o Arap kitlelerinin olduğu yerleri elimizde ne şekilde tutabilirdik ki ? Kaybedileceği kesin olan yerlerin oturup ahını yapacağımıza Kuvayi Milliye sınırlarını sağladığımıza sevinmemiz gerek. Dünyada şu anda kaç tane ayrı ırklara ve kültürlere sahip geniş kitleleri barındırabilen büyük devletler vardır ki ? Hem de Ortadoğu gibi bir yerde yeni dönem devletlerinde bu imkansızdır anca Sibirya gibi Allah'ın bile unuttuğu yerlerde olabilir bu.

Sniker demiş ki:
Bizim sandalyemizde bunları yazıyor olmamız da zaten şuan acı çeken filistinli ıraklı kardeşlerimiz sayesinde.Onların bittiği gün sıra bize gelicek.Ruslar bir kot pantolon bir hamburgerle gitmiş olablirler.Aynı şey türk milleti için söylenemez bence.Kolay kolay asimile olacak bir millet değiliz.Neyse zaten buraya dalarsak çok şey çıkacak ortaya ama böyle kalsa daha iyi sanki.
Dünya üzerinde jeopolitik konumumuz nedeniyle kimse burada güçlü bir dünya devleti istemez. Bu bölgeye göz Amerika göz dikse Rusya ve Avrupa Birliğindeki bazı güçler böyle bir şeye izin vermez.

kiLLingspRee demiş ki:
Ekonomik bağımszlığınız olmadıktan sonra seni yöneteni seçmenin hiçbir manası yok. Borsamızın yüzde 75 i yabancı. Türkiye aynı Osmanlı'nın gerileme devrindeki gibi yabancı ekonomilerin açık pazarı haline geldi. Türkiye Amerikanın yarı sömürgesidir.

Yukarı Alt