1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

17 Ağustos depreminin üzerinden 11 yıl geçti

1. Minotoche

Minotoche Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelen ve 17 bin 480 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 17 Ağustos depreminin üzerinden 11 yıl geçti.

Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova’da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı.

Yalova

Marmara Depremi’nden en fazla etkilenen kentlerden biri olan Yalova’da geçen süre içinde yaralar sarılmaya çalışıldı.

Halen yıkılmayı bekleyen ağır hasarlı 4 binanın bulunduğu Yalova’da depremin ardından yapılan kalıcı konut bölgelerindeki doluluk oranının ise yüzde 50′ler seviyesinde olduğu bildirildi. Yaz mevsiminde yazlık olarak kullananların katılımıyla en fazla yüzde 70′lere çıkmaktadır.

İl Kriz Merkezi verilerinden derlenen bilgiye göre, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Yalova’da resmi rakamlara göre 2 bin 504 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 505 kişi yaralandı.

Yalova’nın toplam konut stokunun yüzde 45′inin etkilendiği depremin ardından, kentteki 33 bin 708 konut ve işyeri, çeşitli derecelerde hasar gördü.

En büyük tahribatın merkez Hacımehmet Ovası ve Bahçelievler Mahalleleri’nde yaşandığı depremde, özellikle Çiftlikköy ve Çınarcık ilçelerindeki tatil siteleri de büyük oranda etkilendi.

Deprem sonrası bin 252 kamu görevlisi başka illerdeki görevlere nakledilirken, depremin özellikle yazlık bölgelerde can ve mal kaybına yol açması, kentin önemli gelir kalemlerinden turizme, dolayısıyla ekonomik hayata darbe vurdu.

Depremde, mevcut elektrik, kanalizasyon ve içme suyu alt yapısının üçte ikisinin zarar gördüğü Yalova’da ağır hasar gören bin 676 bina yıkılarak, enkazı kaldırıldı.

Kocaeli

Marmara Depremi’nden en çok etkilenen Kocaeli’nde 9 bin 477 kişi yaşamını yitirdi, 9 bin 881 kişi yaralandı.

Depremde, 35 bin 180 konut, 5 bin 770 iş yeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. 40 bin 757 konut, 6 bin 57 iş yeri orta, 45 bin 86 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak kayıtlara geçti.

Depremin ardından yaralar sarılıp, kentler yeniden kurulurken, hasarlı binalarla ilgili sorunlar tam anlamıyla çözülemedi.

İl genelinde, aradan 10 yıl geçmesine rağmen yıkım programında ancak içinde yaşayanlar olduğu için yıkılamayan 37 bina bulunuyor.

Ağır hasarlı 37 binadan 18′i İzmit, 5′i Derince, 3′ü Gebze, 3′ü Gölcük, 1′i Körfez, 3′ü Kartepe ve 4′ü de Başiskele ilçesinde yer alıyor.

Ayrıca, 4 ağır hasarlı binanın ”tescilli ve tarihi eser” niteliğinde olduğu için Kurul Kararı alınana dek yıkım kapsamından çıkarıldığı, 3 binanın ise Marmara depremi sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında ”ağır hasarlı” olarak rapor edildiği ancak hak sahiplerinin bu tespitlere itiraz etmesi sonucu konunun yargıya taşındığı, bu binaların hukuki süreç tamamlanana kadar yıkım kapsamından çıkarıldığı öğrenildi.

Sakarya (Adapazarı)

Depremde, yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiği Adapazarı’nda ağır hasarlı ve yıkılan 25 bin 538 konut ve 5 bin 89 iş yeri tespit edildi. 19 bin 952 daire de orta hasarlı olarak nitelendirildi. Depremden bu yana her 6 ayda bir onarım süresi uzatılan orta hasarlı 19 bin 952 daireden bin 662′si halen onarılmayı bekliyor.

Orta hasarlı binaların ruhsat ve proje işlemlerinin tamamlanması için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca son gün olarak belirlenen 31 Aralık 2008 tarihi, binaların onarım ve güçlendirme işlemlerinin tamamlanması şartıyla, 31 Aralık 2009′a kadar uzatıldı. Bu süre içinde bin 662 orta hasarlı daireden 413 için onarım ruhsatı alındı.

Depremin ardından Yeni Yerleşim Bölgesi adıyla anılan Camili, Karaman ve Korucuk mahallelerinin sağlam zemininde depreme dayanıklı toplu konut alanları oluşturuldu. TOKİ ve yerel yönetimlerce bölgede yapılan konutlarda yaklaşık 80 bin kişi yaşıyor.

Düzce

Derin yaralar açan Marmara Depremi’nde Düzce’de en fazla can kaybı Merkez, Gölyaka, Cumayeri, Gümüşova ve Çilimli ilçelerinde meydana geldi. 270 kişinin hayatını kaybettiği depremde 685 kişi enkaz altından kurtarıldı, bin 157 kişi yaralandı.

Kentte ilk büyük sarsıntı ve ardından gelen artçı depremler sonucu birçok resmi ve özel kuruluş binası yıkılırken, önemli bir kısmı da ağır hasarlı hale geldi. Düzce Belediye binası, Düzce Devlet Hastanesi, Düzce Lisesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Orman Fakültesi ve Tıp Fakültesi ağır hasarlı binalar arasında yer aldı.

Devlet Hastanesi’nin birçok bölümünün zarar görmesi nedeniyle acil sağlık hizmetleri hastane bahçesinde kurulan çadırlarda verildi. Enerji hatlarındaki ağır hasar nedeniyle de deprem sonrasında ilçe merkezleri ve köylere bir hafta elektrik verilemedi. İletişimin sağlanamaması hayatı daha da güçleştirdi.

2. Mopneet

Mopneet   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    38
    Tüm mağdurlar huzur içinde yatsınlar. ):

3. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    wayyy be hüzünlendim gene hepimize çok geçmiş olsun :(

4. ALpique

ALpique Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci :)
    Bu depremi yaşadım ben malesef :(

PS: Sakarya..

5. Mr.LoNeLy

Mr.LoNeLy Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu acı günde ne kadar neşe katarım bilmem de sünnet günümdü 17 ağstos

6. Whisk

Whisk Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Depremi yaşadım fazla hatırlamıyorum ama çok kötüydü tüm ölenlerin başı sağolsun.

7. delidana5

delidana5 Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gölcüklü olarak depremde çok üzüntüler çektik
    hala aklımda o günler yakın akrabalarımızı kaybettik inş bir daha yaşanmaz
    eskiden gölcükde 7-8-9 hatta 10 katlı binalar vardı şimdi 3katla sınırlı nerdeyse

8. IslamicCc

IslamicCc Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    SiLKRoaD NaSıL oYNaNıR,"konum"uz bu çocuklar..!
    "ALLAH C.C o deprem günü ölenlere rahmet etsin kabirlerini cennet bahçesinden bahçe eylesin (amin)

9. hmzsnmz

hmzsnmz Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Uzakta olsamda o zamanki haberler bile çok kötüydü .O zamanki kayıplarımızı rahmetle anıyoruz. Umarım bu veya benzeri bir felaket daha yaşamayız.

10. Guernica

Guernica Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    öğrenci
    ölenlere Allah rahmet Eylesin çok kötüydü gerçekten :roll:

11. mustip

mustip Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    O zamanlar 4 yaşındaydım ama hatırlıyorum ne kadar çok yıldız vardı o gece ya

12. hoLaaa

hoLaaa Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Web Tasarım Ve Programlama
    adım gibi hatırlıyorum ağzımda biberonla dışarı çıkmıştım :(

13. SatanicTurtle

SatanicTurtle Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

14. Cobalt

Cobalt Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    ahh ahh her ne kadar her sene konu açsakta sitemizde, her ne kadar 17 ağustos gecesinde kavaklıda buluşup o günü ansakta herşey boş. Gölcük şuanki nüfusu 130bin ve şuan aynı şiddetli bir deprem daha yaşansa 11 sene öncekinden daha fazla kayıp yaşanır. Zaman her ne kadar yaraya ilaç olsada insanların geçmişi unutmasına sebeb oluyor. Şuanki gölcükte her adım başı 7-8 katlı apartman ki bunların depreme dayanıklılığı ciddi derecede tartışılır. Umarım birdaha böyle bir felaket tekrar yaşanmaz. İnşallah doğa insana unuttuklarını tekrar yüzüne vurmaz :rolleyes1:

15. Mirage

Mirage   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Bende ve aynı şehirde.Adapazarı :cry:

16. Zeratul

Zeratul Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    röportajımdada belirtmiştim doğma büyüme yalovalıyım ve depremin ne demek olduğunu en iyi bilenlerdenim Allah bir daha yaşatmasın .

17. Reasd

Reasd Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    herkez huzur içinde yatsın allah yakınlarına sabır versin

18. Galliport

Galliport Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    PC Donanım
    bende deprem sırasında yalovoda oturuyordum Allah ölenlere gani gani rahmet eylesin.

19. Coq'RighT

Coq'RighT Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tum Turkiye'nin Tekrar Başı sagolsun Allah Bir daha yaşatmasın:(

20. PhonyKing.

PhonyKing. Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    Her daim öğrenci .)
    O Sırada Tüpraşı seyrediyordum Çok Hafiften Ateş vardı . 2 dk sonra yataga uzandım 45 saniyelik sarsıntı :cry: Hiç unutamadıgım saniyesi saniyesine hatırladıgım kötü anılardan bir tanesi . Tek tesellim yakınlarımı kaybetmemem fakat 17 bin kişinin ölmesi de büyük üzüntü yaratmıştı :cry: Yakınlarını kaybedenler içinde tekrardan baş sağlıgı diliyorum :cry:

Ps: Kocaeli .