Kalkandelen

Bilgiliyim
Takımı
Besiktas
- Resim Silinmiş.

10 Çekirdekli 20 Kollu Canavar: Intel Xeon E7

Intel , Sandy Bridge üzerinde, ilk 10 çekirdekli PC işlemcilerini de içeren Intel Xeon E7 ailesini çıkarttı. Şu ana kadarki 8 çekirdek bariyeri aşılmakla kalmadı, HT ile aynı anda 20 adet kod işlemi yürütebilmesiyle de sanal 20 çekirdek gücüne ulaşılmış oldu. Tamamı 32 nm’lik Westmere mimarisi üzerine üretilen bu çekirdekler, işlemcilerde 6, 8 veya 10 olarak kullanılmış, biri haricinde hepsi HT özelliğine sahip. çekirdek sayısına göre 18, 24 veya 30 MBlık bir önbelleğe sahipler. 4 kanal bellek desteği üzerinden, 16 slotta maksimum 2 TB bellek kapasitesi de kullanılabilir durumda. Bu bellekler, ECC özelliğine de sahip olabilir. 18 ayrı model olan E7 işlemciler, LGA1567 soket platformu üzerinde kullanılıyorlar. Selefine göre, enerji tüketiminde de %40 civarında verim artışına sahip.

Intel Xeon E7 ile Super PC kurmak mümkün hale gelirken, Intel, esas pazarın bulunduğu alt sınıfı da unutmuyor, yine aynı mimari üzerinde, biri çift, on tanesi quad olmak ve tamamı HT destekli olmak üzere 11 işlemciden oluşan E3 1200 ailesini de duyurdu. Seleflerine göre %30 performans artışıyla gelen bu aile de üst segment E7′ler ile aynı platformu kullanıyorlar: LGA 1567. Doğal olarak da yine 4 kanal desteğiyle ve 16 slotta 2 TB ECC ram desteği mevcut.

Fiyatlara gelince, Intel Xeon E7 ailesinde, 2.13 GHz saat hızında, 8/16 çekirdekli E7 2830, 1779 Dolarlık fiyat etiketiyle, sınıfının F/P şampiyonu olmaya aday. E3 ailesinde ise, fiyatlardan ve performanslardan ziyade, işlemcilerin TDP değerleri ile farklılıklar oluşuyor.
8O 8O 8O

kaynak: hardwaremania
ps:http://www.teknolojide.com/alıntıdır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Bu bilgisayarların ilerlemesi öldürecek beni. Gidip en iyi makineyi topluyoruz 3-4 yıla hurdaya çıkıyor. Toplamıyorum da oynamıyorum da arkadaş. Facebook oyunları oynayacağım artık :D

Leetnock demiş ki:
Bu bilgisayarların ilerlemesi öldürecek beni. Gidip en iyi makineyi topluyoruz 3-4 yıla hurdaya çıkıyor. Toplamıyorum da oynamıyorum da arkadaş. Facebook oyunları oynayacağım artık :D
aynen ya daha yeni kasa almıştım ayıp ayıp :D

Yukarı Alt