Microsoft'tan Win 7 denklemi: 1 milyar=7. Win7 sevildi, peki ya Microsoft?

1 milyar=7... Microsoft'tan ilginç bir matematik denklemi ve bu denklemin altında yatanlar...

Windows 7 macerası, Microsoft için rüya gibi geçiyor. Krize rastlayan ve yüksek sistem isteyerek son kullanıcıyı küstüren Windows Vista'nın ardından, gerçekten kullanıcıların isteklerine göre tasarlanmış, geleceğe yönelik bir işletim sistemi olan Windows 7, Windows XP kadar hatta belki de daha fazla seviliyor.

Bu arada Microsoft'un komik ve eğlenceli reklam kampanyaları da oldukça ilgi çekti. Microsoft'un Japonya'da Burger King ile birlikte düzenlediği kampanyada 7 köfteli devasa bir Windows 7 Whopper'ı bile satıldı!

Microsof'un bir diğer eğlenceli reklam kampanyası ise Windows 7 partileri oldu. Kullanıcılar işletim sisteminin çıkışını partiyle kutlamayı komik bulup dalga geçse de bu aslında belli yazılım sektörünün yakaladığı kültürel başarıyı özetliyor. İnsanlar bilgisayar oyunlarının, işletim sistemlerinin çıkışı için kuyruğa girip bekliyor. Bilişim hayatın ekmek gibi, su gibi bir parçası oldu.

1 milyar = 7, bu nasıl matematik?

Hatta bilişimin popülaritesine ve önemine önemli bir örnek de, Windows 7 ön satışlarının Harry Potter'ı geride bırakması olmuştu. Tamamen farklı bir mecrada yer alan ve dünyada akıllara durgunluk veren bir popülerliğe sahip Harry Potter bile geride kaldıysa fazla söze gerek yok.

Şimdi Microsoft'un sitesinde yer alan kısa mesajlar yeni işletim sistemini övüyor. Kısa ve öz, oldukça da olumlu olan bu mesajlar popüler sloganlar haline de gelebiliyor. New York Times'a göre Microsoft yeni bir seri Windows 7 videosu yayınlamayı planlıyor. Bu videoların YouTube ve Windows.com'da yer alması bekleniyor. MS'in daha önce en popüler reklamlarından biri Bill Gates ve Seinfeld'i buluşturmuştu.

Microsoft'un şaşırtıcı bir sloganı var "1 Milyar = 7" ve bu yeni Microsoft reklamlarının anahtar noktası olmuş durumda. Bu sloganın temelinde 1 milyar PC kullanıcısının, yeni işletim sisteminin ortaya çıkışında pay sahibi olmasına gönderme yapılıyor. Microsoft'un yeni reklam stratejisi "Sizi dinliyoruz, sizi önemsiyoruz, sizi de işin bir parçası olarak görüyoruz" olarak özetlenebilir.

Yukarı Alt