Basvurmak icin tiklayin!Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


EXL Duyuru

SILKROAD PRIVATE SERVER LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!
DENEME MODERATOR ALIMLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

EXTRALOOB.COM YONETIMI ASLA ARACILIK YAPMAMAKTADIR !


PRIVATE SERVER SAHİPLERİ ÖZEL RÜTBEMİZ SİZİ BEKLİYOR !Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2010, 16:11 
Bilgiliyim
Bilgiliyim
Çevrimdışı
ReklamSilkroadServer.com


Kayıt: 04 Ağu 2009, 17:36
Mesajlar: 1921
Konum: Gemlik/Bursa
EXL Point: 0

Takımı:

Resim


Resimli Anlatım:1- Kurulum


I- İndirme ve yükleme:


a)İndirme: Programı
              indiriyoruz öncelikle.. Boyutu 2,19 MB..

b)Yükleme:Bilgisayarımıza çektiğimiz setup dosyasını açıyoruz.

[b]Yüklemeden önce diğer programları kapatmanız isteniyor. Next ile devam ediyoruz.


Resim


Lisans koşulları belirtilmiş. Kabul edip Next ile ilerliyoruz.
Programı kuracağınız konumu seçip yükleme işlemine devam ediyoruz. Browse ile konumu değiştirebilirsiniz. Varsayılan konuma yüklemek istiyorsanız Next ile devam ediyoruz.Resim


Burada da Başlat menüsünde kısayolların nerede konumlandırılacağını belirliyoruz. Seçip devam edelim.


Resim


Artık yüklemeye hazırız. Yüklemeyi yapıp programı açıyoruz.


c)Kayıt etme (Registration): Bu kısım, kullanıcılara PM ile gönderilecektir. Sakıncalı yani

d)Türkçe yapma: Programı Türkçe yapmak için isterseniz sitesinden dil paketini indirip programın yüklü olduğu klasörde Languages bölümüne ekliyorsunuz isterseniz program dil paketini kendisi buluyor. (Program çalışmaktayken Türkçe dil paketi bulundu, yüklensin mi? diye soracak.)

2- Kullanım

Programı açıyoruz :--)


I- IDM ana penceresindeki pencere, seçenek ve diyalogların tanıtılması


Resim


Internet Download Manager ana program penceresi. Burada, indirilmiş dosyaların listesi bulunuyor. Bu liste, indirilen dosyanın boyutu, indirme hızı, kalan tahmini süre vs. gibi bilgileri de içeriyor.

İndirme kontrol düğmeleri ( URL Ekle, Devam Et, Durdur, Hepsini Durdur, Sil, Hepsini Sil, Seçenekler, Zamanlama, Kuyruğu Başlat, Kuyruğu Durdur, Grabber, Tavsiye Et) ise listenin hemen üstünde.


Resim


URL Ekle ile bir link girerek yeni indirme başlatabilirsiniz. İndirilecek dosya hesap kontrolü ile korunuyorsa bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz !

Eğer link çalışıyorsa, karşınıza indirilecek olan dosyanın kaydedileceği yolu seçmenizi ve indirme hakkında bir tanım yazmanızı sağlayan, dosya boyutunun dagörüntülendiği çeşitli seçeneklerin bulunduğu resimdeki bu küçük kutucuk çıkacak. Seçeneklerden istediğinizi yapabilirsiniz hemen indirmek yada indirmeyi ertelemek gibi.. Biz İndirmeyi Başlat diyelim. Karşımıza aşağıdaki pencere çıkacak:

Resimde de belirttiğim gibi pencereyi saatin yanına simge durumuna gizleyebilirsiniz. İndirme sırasında ana penceredeki " Devam Et, Durdur, Hepsini Durdur, Sil, Hepsini Sil " seçeneklerinden birine tıklayarak indirme işlemini istediğiniz doğrultuda yönetebilirsiniz.


Şimdi de Seçenekler bölümüne bir göz atalım. (Seçenekler bölümündeki tüm sekmeleri tek bir resimde topluyorum ve açıklamasını yapacağım her seçeneğe bir numara veriyorum. Açıklamalara aşağıda ulaşabilirsiniz:
Açıklamalar:

1- (rakamları koyu kırmızı yaz) Bu seçenek seçili olursa IDM bilgisayarınız açıldığında başlangıçta açılır.

2- IE tabanlı tarayıcılarda IDM modülünü etkinleştirir.

3- Bir forumda, web sayfasında, e-maillerinizi okurken ya da MSN de arkadaşınız size bir link yolladığınızda, siz bu linkleri seçip kopyalarsanız ( Panoya almak) o linkteki hedef dosya IDM tarafından anında indirilimeye başlanır.

4- Bu seçenek seçili olursa, belirtilen tarayıcılar IDM yi tanır ve indirme işlemlerini IDM ile yaparlar. Firefox dahi !!!

5- Tarayıcılarda örneğin bir sayfaya sağ tıklandığında IDM ile indir seçeneğini ekler.

6- Farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız ve o tarayıcıyla webi gezerken İndirme işlemlerinizi IDM ile tamamlamak istiyorsanız tıklatırsınız.

7- IDM nin tanıyıp indirme kutucuğunda önizleme resmini koyduğu dosya türleridir.

8- Internet Download Manager, indirilen dosyaları Genel, Müzik, Sıkıştırılmış Dosyalar (RAR ve ZIP), Programlar (EXE) ve Belgeler olarak 5 ana kategori altında gruplandırır ve indirilen dosyaları ilgili klasörlere taşır.

9- Dosyalar indirilirken geçici bir klasör kullanılır ve parça dosyalar burada saklanır. İstediğiniz bir klasörü belirtebilirsiniz. IDM burada, ikinci bir HDD yi seçerseniz arçalama işleminin daha hızlı olacağını belirtmiş.

10- İndirme ilerleme diyaloğu. İndirme işlemlerinizi ister bağımsız bir pencerede (varsayılandır) ister simge olarak saatin yanında isterseniz tamamen program içinde gizli olarak yürütebilirsiniz. Mükemmel özelliklerden biridir - yanlışlıkla iptale tıklama tehlikesi yoktur - bzim çok böyle rapitten bişey indirirken %90 a gelmiş yanlışlıkla kapatmış :--) Ayrıca, Explorer hata verse dahi indirmeleriniz etkilenmez çünkü Windows değil IDM indirir.....

11- İndirme başlatırken indirme bilgilerinin gösterildiği ve indirme tamamlandığında nereye inmiş kaç MB, inen dosya ne yapılsın, dosyanın bulunduğu klasör açılsın mı.. vs seçenekleri kullanabileceğiniz o küçük ama etkili kutucukları buradan açık ya da kapalı seçebilirisiniz. İndirme canavarlığına devam :--)

12- İndirilen dosyalarınızı iner inmez belirttiğiniz Antivirüs ile tarattırabilirsiniz. Yok artık demeyin bunu da düşünmüşler yani. Mesela C Program Files tan KasperskyLab te kav.exe yi seçebiliriz..

13- Eğer aynı şeyi ikinci kez indiriyorsanız ya da aynı linki tekrar girmişseniz programın size ne yapacağını sorduğu bölüm.

14- Bağlantı tipinizi seçiniz. ADSL mi Dial-up mı T1 mi (aah ah :--)

15- Aynı anda yürütelecek en fazla paralel indirme sayısını belirleyiniz.

16- Bu program aynı zamanda bir FTP canavarıdır. Windows, bazı FTP sitelerinde erişemiyor derken bu programı indirmekte iken görürseniz şaırmayın derim. Ayrıca güvenli HTTP Protokolü (HTTPS - HTTPSecure ) den indirme ayarlarını da düzenleyebilrisiniz.

17- Bazı siteler, direk tek link dosya indirmelerinde hesap bilgilerini isterler. Her indirmede 9 saat aynı şeyi yazmayı canınız almıyor mu. IDM sizin için yazsın !!

18- [b]Artık nesli tükendi ama hala Dial-up kullanan arkadaşlarımız varsa Windows Dial-up hesaplarını buradan yönetebilirler..

19- İndirme bana yetmez bana tepki de versin diyen arkadaşlar için sesli uyarı sistemi de koymuşlar arkadaşlar.. İstediğiniz işlem için istediğiniz sesi seçebilirsiniz bilgisayarınızdan.

************************************************** ********

Şimdi de sıra geldi kategorilere.. Ana penceredeki liste ve düğmelerden sonraki son kısımımız Kategoriler bölümü. Burada indirilmiş - yarıda kalmış - indirilmişse ne tür dosyadır bunları ayrı ayrı görebileceğiniz bir bölüm...

Resim


Resimde indirilmiş RAR ve ZIP dosyalarını görüyorsunuz.


II- Programı kişiselleştirme ve görünüm ayarları


a) Buton sitili ve büyüklüğü


IDM ana penceresindeki düğmelerin boyutunu ve stilini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz:


Resimb) Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi düğmelerin görünümünü değiştirebiliyoruz. Ve Yeni görünümler yükleyebiliyoruz. Ya da isterseniz Düğmeler... menüsünden kullanmadığınız düğmeyi kaldırabilir, veyahut kullanmak istediğiniz bir tanesini de ana pencewreye dahil edebilirsiniz:


Resim


c) Dil menüsünden istediğiniz dili seçebilirsiniz.


III- İndirmeye başlayın


IDM, indirme işlemlerini bir kaç farklı şekilde başlatabilir. Bunlar :

a)Otomatik İndirme Modu: IDM nin varsayılan indirme stilidir. Web sitelerini gezerken sayfalarda gördüğünüz bağlantılara tıkladığınızda indirme penceresi çıkar ( o küçük kutucuk) ve size seçenekelrini sunar. Burada ZIP dosyaları Önizleme tuşuna bakaarak içinde ne varmış içeriğine dahi bakabilirsiniz.


b) Bir bağlantıya sağ tıklayıp IDM ile indir/Tüm bağlantıları IDM ile indir seçeneğini kullanabilirsiniz. Anlayacağınız bildiğiniz Windows'un Hedefi Farklı Kaydet seçeneği gibi.


Resim


c) Drag and Drop (Sürükle ve Bırak): Bu seçenek ile ise, tarayıcınızdaki indirme linkini ister IDM ana penceresine isterse Sürükle-Bırak kutucuğuna sürükleyip bırakmanız durumunda indirmeyi başlatabiliyorsunuz.

d) Ya da ana pencerede ilk düğme olan URL Ekle den yeni link ekleyebilirsiniz.


e) Geçerli URL leri Pano ya kopyalama yöntemi: İndireceğiniz dosyanın linkini sağ tık kısayolu kopyala derseniz ayarlamışsanız eğer indirme size sormadan başlar.


f) Başlat - Çalıştırdan komut ile: Örneğin :PHP Code:
C:>idman.exe /n /d              
oradaki linkin yerine istediğiniz bir link girebilirsiniz.

g) Dosyadan indirme bilgisi alma-dosyaya indirme bilgisi kaydetme (import - export): İndirelecek linkleri bir IDM dosyasına saklayabilirsiniz. Bunları daha sonra açarak IDM ile indirebilirsiniz:


Resim


IV- Belirtmeyi gerekli gördüğüm diğer konular..


a) Zamanlayıcı - Kuyruk: Internet Download Manager, indirme işlemlerinizi sadece hızlandırmak, kaldığı yerden devam ettirmek gibi özellliklerle kısıtlamıyor. Başka özellikeleri de var: Programlanabilir indirmeler ! İstediğiniz bir dosyayı istediğiniz saatte istediğiniz sırada (belirttiğiniz diğer dosya indikten sonra) istediğiniz saate kadar indirebilirsiniz. Dosyalarınız inidikten sonra PC yi modemi ya da IDM yi kapatabilirsiniz. Örneğin bir yere gitmek zorundasınız fakat aynı zamanda bir o dosyayı da indirmeniz gerekiyor.. Uğraşmanıza gerek yok, dosyalar insin işiniz bitsin. PC kapansın modem kapansın hangini isterseniz.

Öncelikli inmesini istediğiniz dosyayı oklarla yukarı taşı**** 1. sıraya koyabilirsiniz. Pencerenin sağ tarafında indirme başlama ve bitirme süresini de ayarladıktan sonra Şimdi Başlat a basarsanız programladığınız işlemler bir bir yapılmaya başlanacaktır.


b) Ctrl ve Alt tuşlarının kullanımı: Bazen IDM ile indirmek istemeyebilirsiniz. Ya da IDM o kaynağı desteklemyior olabilir. Bu gibi durumlarda Windows ile indirmek isterseniz Alt a basılı tutup linke tıkladığınızda IDM etkisiz kalır, indirme Windows ile başlar..

Resim


Programı              indirebilirsiniz.

Programın sitesini               ziyaret edebilirsiniz.

Bu arada şunu da belirtmek istiyorum, IDM Rapid ve benzeri sitelerden indirme yapabilir ( Akıllı kavra yöntemi) ayrıca bu son sürümde sırf o siteler için hızlı indirme yeteneği kazandırmışlar ve yeni indirme motoru ile güçlendirmişler. Bilginize.

isteyenler türkçe dil desteği yükleyebilir

             


Umarım programı size yeterli şekilde anlatabilmişimdir. Yorumlarınızı beklerim. Saygılarımızla.


ResimEn son Smirnoff tarafından 03 Mar 2010, 22:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil  
 
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2010, 16:23 
Çevrimiçi
ReklamSilkroadServer.com


Kayıt: 06 Şub 2007, 01:23
Mesajlar: 340923
Konum: Taksim/IST.
EXL Point: 51

Server:
Takımı:
download manager olmadan zati net hiçbir işe yaramaz teşekkürler bu güzel bilgilendirme için ^^Başa Dön
 Profil  
 
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2010, 00:45 
Bilgiliyim
Bilgiliyim
Çevrimdışı
ReklamSilkroadServer.com


Kayıt: 22 Ağu 2007, 15:58
Mesajlar: 2369
EXL Point: 0

Takımı:
link kırılmış güncellersen seviniriz ^^Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:


Powered by phpBB | Silkroad PVP
Reklam anlaşmaları için buradan iletişime geçebilirsiniz.