Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

Yönetmelikte sürücü belgesi verilemeyecek durumlar şöyle sıralandı:

- Zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı)

- Bunama

- Dikkat bilinci, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığın ya da ilaç kullanımının olması

- Alkol bağımlılığı olanlar veya alkollü araç kullanmaktan vazgeçmeyenler

- Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere bağımlı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli olarak kullananlar.

Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olanlara da sürücü belgesi verilmeyecek.

Yönetmelik değişikliği, 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girecek

Haberin devamı: Ehliyet sağlık şartlarında değişiklik

Uygulamanın doğru düzgün olacağını ümit edersek, millet vekili adayları ve oy kullanan halk içinde uygulanması harika olurdu.

Takımı
Galatasaray
79 yüksek geldi bana, şu an ehliyeti olanların yarısı 30 iq zaten

Server
Seçiniz...
Takımı
Galatasaray
Pek bir fark yaratacağını düşünmesem bile en azından yürürlüğe giriyor .:detective:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Ben ehliyet icin goz kontrolu olurken kadinin biri geldi , harflerin yarisini okuyamama ragmen sorun yok gec dedi.

Bununda uygulanacagini zannetmiyorum.

Takımı
Fenerbahce
Ben ehliyet icin goz kontrolu olurken kadinin biri geldi , harflerin yarisini okuyamama ragmen sorun yok gec dedi.

Bununda uygulanacagini zannetmiyorum.
:D Dogru diyorsun zor uygulanması.

Takımı
Fenerbahce
Keske uygulansa da hem ters yonden girip hemde tavir yapan bayan arkadasimizin ehliyeti elinden alinsa. Her gun ayri bir deliyle ugrasiyoruz...
Dogru bende aslında bayadır araba kullanmıyorum ehliyeti alalı 4 sene oldu honda araba vardı 2008 model yeni sattık pek kullanamadım açıkcası sürekli dışarda oldugu için araba.Yeni gelsinde stepway daha cok kullanırım heralde onu dizel oldugu için az yakıyor ohh ozaman daha net görürüm trafikteki bayanları :D:D

Yukarı Alt